LIbia 4x4 - jesień 2023

Początek: 2023/10/28 - Koniec: 2023/11/18

ekspedycja - co to?

Rezerwuj termin

Poleć znajomemu

Cena

Cena: 3500 EUR/samochód/2 os. Każda dodatkowa osoba - 480 EUR
CENA OBEJMUJE:

- prom Genua - Tunis - Genua, własna kabina dla załogi z sanitariatem

- zezwolenia, zaproszenia, "fische", wszystkie papiery w Libii

- codzienna touareska zielona herbatka

- prowadzenie imprezy przez polskiego przewodnika (Michał Synowiec)

CENA NIE OBEJMUJE:

wszelkie pozostałe koszty (ok 300 - 350 EUR w Libii, ok 200 EUR w Tunezji) czyli:

- paliwo,

- wyżywienie

- pozostałe noclegi na płatnych campach, pod dachem i w Tunezji

- wizy (240 zł)

- nieprzewidziane atrakcje

Poradnik uczestnika

Do Libii jedzie się aby poczuć prawdziwa Saharę, daleko w głębi pustyni. Jest to prawdziwa wyprawa na której zmierzymy się z wydmami, kamienistą hamadą, odległościami, słońcem, pustynnym wiatrem. na której spotkamy Touaregów i Berberów.

Trasa i rejon w jakim będziemy się poruszać jest położony u styku trzech granic: Libii, Algierii i Nigru. Są to tereny plemienne (touareskie) a my będziemy goścmi lokalnych klanów więc dla każdego, komu nieobca jest wiedza o zwyczajach, honorze i prawach, jakimi rządzi się pustynia (nawet współcześnie), wiadome jest, że będziemy w 100% bezpieczni. Poza tym kraj ten jest pilnowany przez wojsko i żandarmerię, obecne dla ochrony pól naftowych a my będziemy jeździć korzystając także z wszelkich możliwych oficjalnych kwitów i pozwoleń oraz zgodnie z zasadami na jakich tam się podróżuje. Tam nic niepokojacego na pustyni się nie dzieje

Wyprawa będzie niesamowitym sprawdzianem i przygodą dla każdego uczestnika, w żadnym wypadku nie jest extremalna a przy odrobinie uwagi oraz ostrożnej jeździe nie spowoduje żadnych uszkodzeń samochodów

Zachodnia część Libii jest już otwarta na wyprawy a my wracamy tam gdzie zorganizowaliśmy już kilkanaście wypraw

1 dzień - spotkanie w Genui, wwjazd na prom, noc na promie

2 dzień - przybycie do genui po południu, odprawa, formalności, dojazd do hammametu na campng, noc na campie.

3 - 5 dzień - przejazdf w kierunku Nefty, przekroczenie granicy. Noc za granicą

6 - 8 dzień - przejazd w kierunku Ghadamesu i Akakusu pustynią.

9 - 10 dzień - Wyjeżdżamy z Akakusu w kierunku Muzuqu

11 - 14 dzień - Zaczynamy powrót w kierunku jeziorek Ergu Ubari

15 - 17 dzień - dojazd w kierunku Nefty i przekroczenie granicy z Tunezją

18 - 19 dzień - Mamy jeden dzień zapasowy tak aby zdazyć na prom bez wiekszych problemów. Ostatnią noc spędzamy w hotelu w Tunisie zwiedzając miasto

20 dzień - wjazd na prom, wypłynięcie z Tunisu

21 dzień - przypłyniecie do Genui, rozpoczęcie powrotu do Polski

Obszar współczesnej Libii od XI-X wieku p.n.e. poddany został kolonizacji Fenicjan. Na wschodnim wybrzeżu kraju od VIII wieku p.n.e. istniały kolonie greckie. W VI wieku p.n.e. Libia włączona została w skład Kartaginy, a w I wieku p.n.e. do Rzymu. Od czasów rzymskich używane są trzy nazwy określające odrębne libijskie prowincje – Trypolitania, Fazzan, Cyrenajka. W 431 roku n.e. prowincje te zostały zdobyte przez germańskich Wandalów. W połowie VII wieku na krótko weszła w skład Bizancjum, które utraciło je w wyniku podbojów arabskich. Libia weszła w skład kalifatu Umajjadów i Abbasydów, pod ich rządami stanowiła schronienie dla mniejszych ugrupowań religijnych islamu: szyitów i ibadytów. W IX wieku rozpoczęły się rządy dynastii Aghlabidów zastąpionych w X wieku przez szyickich Fatymidów. Zirydzi, którzy objęli rządy wiek później przywrócili w Libii islam w sunnickim wydaniu. W tym czasie liczne najazdy koczowniczych plemion arabskich przyczyniły się do niemalże całkowitego zarabizowania obszaru. W kolejnych wiekach Cyrenajka podlegała władcom Egiptu, Fazzan Tunezji a Trypolitania stała się siedliskiem piratów. W XVI wieku kraj włączono do Imperium Osmańskiego.

W wyniku wojny włosko-tureckiej z lat 1911–1912 stała się kolonią włoską. Fala osadnictwa włoskiego z lat 1920–1932 napotkała zbrojny opór lokalnych plemion[4]. Sytuacja Libijczyków uległa pogorszeniu w okresie rządów faszystowskich, wówczas kolonialiści rozpoczęli rasistowską politykę, według której Włosi mieli być rasą nadrzędną a uważani przez nich za gorszych Libijczycy zostali pozbawieni praw. W kampanii pacyfikacyjnej obejmującej wywoływanie głodu, dokonywanie masowych mordów, ekstradycję ludności beduińskiej i tworzenie obozów koncentracyjnych zginęło tysiące Libijczyków.

Od 1942 roku Trypolitania i Cyrenajka znalazły się pod okupacją Wielkiej Brytanii, Fazzan z kolei Francji. Po traktacie pokojowym z 1947 roku, Włochy zrzekły się praw do Libii, która 24 grudnia 1951 roku została ogłoszona niepodległym państwem[8]. Libia początkowo pozostawała federacją, co zmieniło się wraz z reformą z 1963 roku, kiedy to w miejsce federacji utworzono jednolite struktury. Król Idris I sprawował konserwatywne rządy oparte na izolacji. W 1969 roku miał miejsce wojskowy pucz, w następstwie którego proklamowano republikę. Rzeczywistym przywódcą Libii został pułkownik Mu’ammar al-Kaddafi. Al-Kaddafi ogłosił własny program polityczno-społeczny będący połączeniem arabskiego socjalizmu i politycznego islamu (tzw. trzecia teoria świata). W 1977 roku zmienił nazwę kraju na „Wielka Arabska Libijska Dżamahirijja Ludowo-Socjalistyczna”.

W 1979 roku al-Kaddafi formalnie zrezygnował ze wszelkich pełnionych funkcji, w praktyce zachował pełnię władzy. Jego polityka spowodowała pogorszenie się stosunków z Zachodem i Izraelem. Przywódca występował ponadto przeciwko umiarkowanym jego zdaniem rządom arabskim. W 1979 roku Libia najostrzej potępiła izraelsko-egipski traktat pokojowy i zerwała relacje z Egiptem, a w trakcie wojny iracko-irańskiej popierała Iran. W konflikcie palestyńskim al-Kaddafi popierał radykalne organizacje, zarzucając Jasirowi Arafatowi zbytnią ugodowość. W drugiej połowie lat 80. zaostrzający się konflikt między Libią a Stanami Zjednoczonymi doprowadził do nałożenia sankcji gospodarczych i akcji lotnictwa USA na tereny Libii. Po 1988 roku ruszyła liberalizacja polityczno-ekonomiczna. Libia zbliżyła się do państw europejskich (Francja, Wielka Brytania) oraz grona państw arabskich, z którymi utrzymywała wcześniej nie najlepsze relacje (Irak, Jordania, Egipt). W trakcie agresji Iraku na Kuwejt popierała rząd iracki i nie stosowała się do sankcji nałożonych na niego przez ONZ. W 1992 roku weszły w życie sankcje ONZ które miały być reakcją tej organizacji na ukrywanie w kraju osób podejrzanych o terroryzm (zamach nad Lockerbie). Od 1995 roku do światowych mediów przedostawały się informacje o kontaktach między rządem a ugrupowaniami islamskich fundamentalistów, rząd oskarżał Egipt i Sudan o wzniecanie konfliktu poprzez robotników pochodzących z tych państw. W 1999 roku Libia wydała osoby oskarżone o zamach nad Lockerbie, a w XXI wieku al-Kaddafi potępił terroryzm. Umożliwiło to normalizację stosunków z USA i Unią Europejską.

W 2011 roku wybuchły antyrządowe protesty, które przeistoczyły się w regularną wojnę domową, zakończoną obaleniem al-Kaddafiego. W 2012 roku głową państwa został Mohammed Megarjef a premierem Ali Zajdan. Nowe władze nie zdołały zatrzymać konfliktu wewnętrznego, który w 2014 roku przerodził się w kolejną wojnę domową. Stronami konfliktu był zdominowany przez islamistów Powszechny Kongres Narodowy i Zgromadzenie Konstytucyjne, mające poparcie międzynarodowe. W 2015 roku do konfliktu wkroczyło Państwo Islamskie, fundamentaliści zdobyli położoną na środkowej północy Syrtę. W marcu 2016 roku w Trypolisie powstał uznawany międzynarodowo rząd jedności narodowej. Jednocześnie siły wiernej generałowi Chalifie Haftarowi samozwańczej Libijskiej Armii Narodowej stopniowo zdobywały obszary w południowej i wschodniej Libii, czego ukoronowaniem stało się opanowanie przez nie Bengazi w lipcu 2017 roku

  • Posiadanie przygotowanego samochodu z napędem 4x4, ekwipunku biwakowego i ciepłej odzieży.
  • Posiadanie wyposażenia terenowego w postaci lin, łopat i ew. najazdów.
  • Akceptacja dla noclegów w warunkach polowych, w oazach i na środku pustyni.

Film Krzysztofa Bika z jednej z naszych wypraw do Algierii

- Park Narodowy Tassili

- Park Narodowy Tadrart

- Tin Merzouga

- oaza Ihrir

- erg Admer

- Tikkabouine

- noclegi pod rozgwieźdżonym niebem

- herbatki z Touaregami na pustyni

- granie i śpiewanie przy ognisku piosenek touareskich

- stare miasto w Djanet

- pokaz tańców i biesiada touareska

- malowidła i glify naskalne

- jeziorka i oazy na pustyni

- spotkania z nomadami

Film Krzysztofa Bika z jednej z naszych wypraw do Algierii

Polecane

Libia 4x4 - wiosna 2025 - Akakus i Ubari - własnym autem

Start wyprawy: 2025/02/28 - Koniec wyprawy: 2025/03/22

Libia. Prawdziwa głęboką Sahara. W listopadzie 2008 odbyliśmy pierwszą, zapoznawczą podroż aż pod Murzuq, nastepnie w kolejnych latach, aż do Arabskiej Wiosny jeździliśmy tam co roku na regularne wyprawy. We wrześniu …

Australia Canning Stock Route 2025

Start wyprawy: 2025/05/30 - Koniec wyprawy: 2025/06/30

Canning Stock Route to najtrudniejsza i najdłuższa trasa off-roadowa po Australii. Przejechaliśmy ją raz, przejechalismy drugi i trzeci - przejedziemy i kolejny. Zapraszamy na kameralną, wymagającą i ekscytującą wyprawę …